Ach ta školní rána! Jak dítěti pomoci se vstáváním?

Snad žádné dítko nemá rádo ranní vstávání. Rodiče nám jistě dají za pravdu, že dostat ráno děti z postele je mnohdy nadlidský úkol. Chodíte je budit několikrát, prosíte, někdy se dokonce uchýlíte i k vyhrožování a mnohdy je to houby platné.

Děti se vztekají, schovávají se pod peřinu a jsou protivné. Školní rána jsou tak náročná nejen pro samotné děti, ale logicky i pro jejich rodiče.

Možná to znáte moc dobře. Máte menší děti, které chodí do školy – dejme tomu první nebo druhá třída – které je opravdu těžké dostat ráno z postele. Každé ráno si říkáte, co můžete udělat jinak. Jak jim zpříjemnit nejen ono vstávání, ale i celkový průběh ranních rituálů. A víte co? My vám v dnešním článku poradíme!

Zlepšete rána nejen dětem, ale i sobě

Trápíte se pro problémová rána, během kterých často nestíháte, jste ve stresu a v důsledku toho jste mnohdy na děti protivní. Jenže pak si to vyčítáte a říkáte si, že byste to mohli zvládat lépe.

Bohužel ale nevíte jak. A od toho je tu dnešní článek, ve kterém vám poradíme, jak si rána nastavit tak, abyste nejen nemuseli děti násilím tahat z postele, ale abyste stíhali vše, co potřebujete a každý den začínali s úsměvem.

Dostatek času na vstávání

Už se vám určitě podařilo vypozorovat, jak dlouho vašemu dítěti trvá, než se mu podaří rozlepit oči a konečně vstát z postele. Je to 10 minut? Nebo snad 15? Ať už je to tolik nebo tolik minut, budete jej muset budit o to dříve.

Jestliže jste byli zvyklí vstávat v 6:30, ale díky protahování se vstáváním jste se pak nestihli v klidu nasnídat nebo se vypravit, buďte teď dítě o tolik minut dříve. Dopřejete mu tak dostatek času na to, aby se tzv. dopeklo, aniž byste jej z postele páčili nebo tahali násilím.

Snídaně, na kterou se bude těšit

Základem každého nového dne je snídaně. A děti by určitě snídani vynechávat neměly. Ať už jim ke snídani připravíte cokoli, dovolte jim snídat tam, kde budou chtít. Malé děti ještě nemusí snídat u stolu, kde je ticho a kde mohou slyšet akorát tak žvýkání rodičů nebo ostatních sourozenců.

Umožněte dítku snídat třeba u televize, ráno běží spousta pohádek, nebo mu můžete nějakou oblíbenou pustit. Když bude vědět, že mu pustíte pohádku, bude se na snídani těšit a o to snadněji pak zvládne nejen vstávání, ale i čištění zubů či ranní hygienu.

Oblečení si vyber sám/sama

Jednou z možností, jak dětem zpříjemnit ráno, je možnost vybrat si oblečení podle sebe. Doporučujeme už večer předtím dítko přivést ke skříni a dovolit mu, aby si vybralo, v čem druhý den půjde. Večer doporučujeme proto, že ráno na to nebude tolik času, navíc pokud si dítko bude dlouho vybírat, nestíhalo by se to.

Když si bude moci ráno obléknout to, co si samo vybralo a ne to, co jste mu vybrali vy, bude to pro něho mnohem zajímavější a příjemnější.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články