Bílý povlak na jazyku, aneb jak se zachovat, když se o slovo přihlásí moučnivka

Zpočátku o její přítomnosti možná ani nebudete vědět. Zkraje se totiž tváří opravdu nenápadně a často je zaměňována se zbarvením od mateřského, případně umělého mléka.

Pak si ale všimnete, že má vaše miminko na jazyku, patru, dásních nebo vnitřních tvářích bílé povlaky. Tyhle malé flíčky se u dětí do jednoho roku objevují poměrně často a dokážou nejednu maminku pořádně vyděsit.

Jak jsme již zmínili: moučnivka, která se projevuje bílými flíčky v ústech nebo bílým povlakem na jazyku, je maminkami často zaměňována za zbarvení vzniklé pitím mléka.

Moučnivka ale nevzniká z mléka, ať už mateřského nebo umělého. Za jejím vznikem stojí nechvalně známá kvasinka Candida, která se v lidském těle sice vyskytuje naprosto běžně, ale dokáže v něm napáchat i pěknou paseku.

Kdy moučnivka vzniká?

Už jsme si řekli, že za vznik moučnivky může kvasinka Candida. Pokud dojde k oslabení imunitního systému, začne se tahle kvasinka množit a je zaděláno na problém. Přemnožení kvasinky v těle se projeví například vznikem bílých flíčků nebo povlaku.

Určitě bude rozumné, když vás hned zkraje uklidníme, že moučnivka sice na pohled nevypadá zrovna přitažlivě ani přátelsky, ale děti nikterak neohrožuje. Tedy – jak se to vezme.

Moučnivka není vůbec bolestivá, ale když se moučnivka objeví v pusince a je tak jasné, že došlo k přemnožení Candida kvasinky, pak je pravděpodobné, že se tahle kvasinka dostala i do střev, kde se rovněž přemnožila a kde teď způsobuje nežádoucí kvašení.

V důsledku toho mohou, ale samozřejmě nemusí, není to nutné pravidlo, děti hůře přijímat potravu, mohou se hůře přisávat, špatně spinkat nebo být daleko více neklidné a podrážděné.

Kdy léčit a kdy ne?

Jakmile starostlivá maminka objeví v pusince svého drobečka nepřátelské bílé flíčky, automaticky jí napadne okamžitě běžet k nejbližšímu doktorovi. Ještě než tak učiníte, přečtěte si, kdy je na místě moučnivku léčit a kdy naopak postačí, když jí necháte čas, aby sama odezněla.

V případě, že se u vašeho miminka objeví mírná forma tohoto onemocnění – bude mít bíle potažený pouze jazyk – pak není nutné vyhledávat lékaře ani zahajovat léčbu.

Odborníci se totiž shodují na tom, že nejlépe uděláte, když miminko necháte, aby se s moučnivkou popralo samo. Na místě je častější vyvařování dudlíků. Naopak v případě, kdy je potažený nejen jazyk, ale flíčky se objevují na tvářích, dásních i patře – nebo se stane, že bude mít miminko zarudlou oblast konečníku – měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Dítěti bude předepsán slabý genciánový roztok, který určitě znáte jako fialovou vodičku. Tou budete pusinku dítěti pomocí vatových tyčinek potírat na postižených místech.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články