Dáváte svému dítěti úplatky? Řekneme vám, proč je to hloupost!

Starost a výchova dítěte nejsou zrovna jednoduchými úkoly. Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Snažíme se dát dětem do života dobré základy, chceme z nich vychovat dobré lidi, jenže někdy to nejde přesně podle našeho plánu.

V životě každého rodiče tak přijdou chvíle, kdy se bude snažit něčeho docílit – aby si dítko uklidilo hračky, aby si vyčistilo zoubky, aby si napsalo úkoly, aby si odneslo špinavé oblečení do koše, aby vyneslo odpadky, aby přestalo křičet – ale po dobrém to nepůjde. A tak se uchýlí k jedné věci: nabídnou dítěti úplatek!

A najednou to jde. Dítě si uklidí, vyčistí si zuby, vyvenčí psa nebo uklidí u křečka. A vy vidíte, že to jde i bez křiku a pláče, najednou už nezažíváte hysterické scény a líbí se vám, že dítě poslouchá bez odmlouvání.

A jelikož tenhle postup tak skvěle funguje, uděláte to tak i příště a potom také a potom znovu. A vůbec si neuvědomujete, jakou chybu vlastně děláte…

Nenabízejte odměnu za věci naprosto běžné

Spousta dětí si nechce čistit zuby a často u toho dělají scény. A rodiče ve snaze nastolit klid a zároveň dosáhnout svého vyřknou onu nebezpečnou větu: „Když si pěkně vyčistíš zuby, můžeš se večer dívat na televizi“ nebo ta věta zní nějak podobně. A to je špatně.

Jestliže i vy dětem nabízíte „něco za něco“, tedy odměnu za věci naprosto běžné – jako je čištění zubů, samostatné oblékání se, chození na nočník atd – pak děláte velkou chybu. Děti musí vědět, a to již od útlého věku, že tyhle věci dělají pro sebe a dělají je kvůli tomu, aby se jednou dokázaly osamostatnit. Navíc jsou to věci, které do života nutně potřebují.

Ne všude se dávají odměny

Další důvod, proč se nevyplácí děti uplácet, je skutečnost, že jednou ošklivě narazí. Stane se to ve chvíli, až se dostanou někam, kde se za splněný úkol nebo povinnost žádné odměny nedávají. Jako třeba ve škole – tam sice paní učitelka děti za správně napsané úkoly chválí, ale čokolády za ně nerozdává.

A jak si myslíte, že se bude vaše dítě cítit, až bude čekat na odměnu, protože mu to bude připadat naprosto normální a přirozené, a žádnou nedostane? Bude to pro něho tvrdý pád do reality. Nebudete-li jej uplácet, této zkušenosti jej snáze vyvarujete.

Úplatek může být i formou pochvaly

Dokážeme si představit, že někdy je složité a obtížné děti přimět, aby něco udělaly. Slibovat jim za to hračky, sladkosti nebo jiné odměny ale není ta správná cesta, kterou byste se měl vydat. Dítě můžete motivovat i něčím jiným – a podle nás mnohem lepším! Čím? No přece pochvalou!

Děti mají rády, když mohou mít pocit, že jsou důležité nebo že jim něco jde. Takže i taková pochvala dokáže v dítku vzbudit dojem, že to dělá správně. Navíc ho bude těšit pocit, že na něho maminka a tatínek budou pyšní. A to je přece pořádná hnací síla.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články