Jak by měl vypadat denní režim u dítěte, které chodí do školy

Tak a je to tady! Vaše dítko, o němž si stále ještě myslíte, že je to ten maličký a bezbranný uzlíček štěstí, který jste si před několika lety donesli z porodnice, začalo chodit do školy.

Školku, ve které si hrálo a ve které strávilo předchozí roky svého šťastného života, teď vyměnilo za školní lavici a nové kamarády. A společně s tímto velkým krokem přichází ruku v ruce i celá řada změn, která logicky zasáhne nejen dítě, ale i jeho rodiče.

Asi největší změna se týká režimu. Doposud bylo dítko zvyklé na takový lážo-plážo režim, kdy se před odchodem do školky nijak nespěchalo a vlastně vůbec nevadilo, když se přišlo o pár minut pozdě. Jenže teď je to jinak a zdržení nepřipadá v úvahu.

Jiné to bude i přes den, kdy si dítko již nebude moci celé odpoledne doma hrát, ale místo toho přijde na řadu psaní úkolů a čtení. Jak by tedy měl vypadat denní režim u dítěte, které chodí do školy?!

Nastavte dítěti vhodný denní režim

Jasně daný řád a režim potřebují již malá miminka. I ta jsou daleko klidnější, když mají věci v jejich životě nějaký řád a smysl. Chaos nikomu nesvědčí a dětem už vůbec ne.

Vaším úkolem tedy je, nastavit vašemu dítěti vhodný režim, který mu pomůže lépe zvládat nové povinnosti. Nebojte se, nebudete na to sami – my vám s tímto domácím úkolem v následujících řádcích pomůžeme.

Ráno žádné loudání

Má vaše ratolest ráno problém se probudit, dostat se z postele, zvládnout ranní hygienu a ještě se nasnídat? Trvá mu to všechno strašně moc dlouho? V tom případě je potřeba, abyste jeho tempo urychlili.

Teď už si nemůže dovolit ráno půl hodiny snídat u pohádky, kterou dávají v televizi. Nemůže se oblékat tempem hlemýždě a ranní hygiena by měla být rutinní záležitostí, která se dá hravě sfouknout za pět minut.

Nejdříve úkoly, pak zábava

Chození do školy je příslibem domácích úkolů. Nebudeme si nic nalhávat – žádné dítě je nemá rádo a většina z nich by někdy udělala všechno proto, aby je nemusela psát. Jenže to nejde, takže na to dítko připravte.

Jakmile přijde domů ze školy, dejte mi půl hodiny na to, aby se převléklo do domácího úboru, dalo si případně něco malého k snědku a aklimatizovalo se. Poté jej naučte, že nejdříve přichází na řadu úkoly a teprve až pak je čas na hraní. A v tomto režimu buďte důslední, i když na vás milované dítko bude dělat smutné psí oči.

Příprava do školy a klidný večer

Určitý režim je potřeba dodržovat po celý den. Nepřipadá v úvahu, abyste přes den dítko cepovali a večer polevili ve svých zásadách. Ve večerních hodinách proto s dítětem připravte věci potřebné na následující den – a to se týká nejen učení, ale i oblečení.

Pak můžete s dítkem třeba půl hodinky číst. Až bude mít všechny povinnosti splněné a bude mít za sebou i večerní hygienu, dovolte mu sledovat pohádky nebo si čtěte před tím, než půjde spát.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články