Kdy je dítě dostatečně staré na to, aby dostávalo kapesné?

Ty děti nám opravdu strašně rychle rostou, že? Ještě nedávno byly malými miminky, která jen ležela v postýlce a najednou jsou to samostatní parťáci, kteří rostou jako z vody.

Pro rodiče je mnohdy obtížné sledovat, jak jejich ratolesti rostou, dospívají, začínají mít na spoustu věcí svůj vlastní názor a čím dál více se osamostatňují.

Jak děti rostou, hodně věcí se mění. Možná i vaše dítko dospělo do věku, kdy za vámi přišlo s otázkou, zda by mohlo dostávat kapesné. A vám se v tu chvíli v hlavě narodila otázka, jestli je na to vůbec vhodná doba?!

Kdy je správný čas na kapesné?

Tahle otázka je bohužel velmi sporná a mohli bychom na tohle téma vést dlouhé diskuze. Co se totiž správného věku pro dostávání kapesného týče, názory rodičů se hodně rozchází.

Jestliže tohle téma u vás doma aktuálně řešíte a potřebujete alespoň trochu pomoci, pokusíme se vám v dnešním článku alespoň trošku nastínit danou situaci.

Nikdo nemůže s přesností říci, že jsou děti na kapesné dostatečně vyzrálé v pěti letech. Stejně tak nemůže přijít někdo další a tvrdit s naprostou jistotou, že ta správná doba přichází až v době, kdy dítě začne penězům rozumět. Ptáte se, jak to tedy je? Existuje vůbec alespoň malé vodítko, které by vám pomohlo najít správnou odpověď na tuhle otázku?!

Když jde dítko do první třídy

Jedním z nejdůležitějších milníků v životě každého dítěte je přechod z mateřské školky na první stupeň základní školy. Jakmile se z dítka stane školáček, nastávají pro něho velké změny – a to hned v několika ohledech. Proto doporučujeme začít s kapesným právě v této době. Když už změna, tak pořádná!

Rozhodně není rozumné, abyste hned od začátku dítko naučili, že jej budete pravidelně zasypávat penězi. Takhle malé děti se sice již mohou začít učit, jak s penězi správně vycházet, ale rozhodně k tomuto učení, které bude často bráno formou pokus-omyl, nepotřebují horentní sumy financí. Klidně začněte na nějaké drobné, symbolické částce, kterou můžete kdykoli zvýšit.

Kolik je tak akorát?

Ještě než začnete namítat, že v dnešní době je to úplně jiné, nežli jak tomu bývalo v dobách vašeho dětství, kdy měly peníze úplně jinou hodnotu, zkusme se společně zamyslet, jak vysoké kapesné dítko v první třídě potřebuje.

Rozumně smýšlející rodiče s námi budou souhlasit, že na začátek stačí klidně deset korun týdně. Nebo dvacet, i to je podle nás dostačující. Dítko si za peníze může koupit nějakou mlsotku – zkrátka cokoli, co bude chtít.

Výše kapesného by se měla zvyšovat souměrně s věkem dítěte, kdy se mění jeho zájmy i požadavky. Začnete-li u šestiletého dítěte s deseti korunami za týden, u sedmiletého už to může být korun dvacet, u osmiletého třicet a v devíti letech klidně celých 50 korun.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články