Konec plínek! Aneb jak naučit dítě chodit na nočník

Je to jako včera, kdy jste si ten malý uzlíček štěstí odnášeli z porodnice. A najednou před sebou máte malého parťáka, který vám doslova před očima roste jako z vody. Konečně přišla doba, kdy budete moci odhodit plíny a postoupit ve vývoji dítěte zase o krok dále: naučit jej chodit na nočník.

Neexistuje přesná doba, která by jasně stanovovala, kdy je dobré začít s učením dítěte na nočník. Pokud máte kolem sebe maminky, které se nadšeně chlubí, že jejich Mařenka, Pepíček, Lukášek nebo Terezka už zvládají chodit bez plínek, zatímco vaše dítko má stále ještě plíny neustále na sobě, nic si z toho nedělejte. A už vůbec svoje dítko s těmi dalšími neporovnávejte, to se přece nedělá.

Chce to počkat na správnou dobu

I když nelze správnou dobu pro chození na nočník určit věkem nebo měsícem, můžete jej určit vy jako máma. Každá máma totiž pozná, kdy její dítko dospěje do věku, kdy bude schopné osvojit si další dovednost.

A chodit na nočník je panečku pořádný úkol! Na nic tedy nespěchejte, dítě do ničeho nenuťte ani netlačte na pilu. Však on přijde den, kdy dítě i vy vycítíte, že byste to mohli společně zkusit.

Jak naučit dítko, aby chodilo na nočník

Tak už? Máte pocit, že to vaše dítě konečně dokáže? Dobře, tak tedy směle do toho! Máme pro vás pár rad, jak dítěti pomoci ve snaze osvojit si tuhle dovednost. Určitě to společně zvládnete, tak se toho nebojte!

1. Seznámení s nočníkem

Jakmile před dítko postavíte nočník, začne si jej prohlížet. Je to automatické a děti to tak dělávají, když jim přijde do cesty něco nového. Proto jej nechte, ať si nočník pořádně prohlédne, osahá a případně si na něho zkusí i sednout – pokud ho to napadne.

Můžete se pokusit během seznamování dítěti vysvětlit, k čemu nočník slouží. Ukažte mu, jak se na nočníku sedí a dejte mu čas, aby nové informace pořádně zpracovalo.

2. První pokusy

Jakmile bude vidět, že se dítě nočníku nebojí, můžete vyzkoušet jej na něho posadit bez plínky. Počkejte, jestli se dítě do nočníku vyčůrá, případně vykaká. Pokud se začne zvedat a nic se nebude dít, zase jej oblékněte a zkuste to za chvíli. V případě, kdy se dítko vyčůrá, jej pochvalte a dejte mu najevo, že takhle je to správně.

3. Žádné hry

Už od samého začátku je potřeba vést dítko k vědomí, že nočník není hračka a že neslouží k tomu, aby si na něm hrálo. Musíte mu ukázat, že na nočníku se čůrá nebo kaká, nemůže si na něm přes den sedět a hrát si s autíčky.

4. Pravidelně a trpělivě

Nejlépe uděláte, pokud budete dítko posazovat na nočník pravidelně. Zkuste, ať se vyčůrá nebo vykaká ráno po probuzení, v poledne před tím, než půjde spinkat nebo kdykoli před tím, nežli půjdete ven.

I tak si dítě mnohem snadněji tuhle novou dovednost vštěpí do paměti a pak už to bude brát naprosto automaticky. Hlavně mějte trpělivost, když to nepůjde hned. Učený z nebe přece nespadl.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články