Miminko má žloutenku! Aneb co byste o ní měli vědět

Novorozenecká žloutenka představuje nejčastější novorozeneckou zdravotní obtíž. Když se mamince narodí její malý uzlíček štěstí, už od prvního okamžiku si pro něho přeje jen to nejlepší – především pak pevné zdravíčko.

Není se proto čemu divit, že ji zaskočí diagnóza vyřčená z úst ošetřujícího lékaře: vaše miminko má žloutenku!

Mnoho maminek se již v období těhotenství snaží o novorozenecké žloutence načíst co možná nejvíce informací a chtějí tak být připravené pro případ, že by i jejich miminko nakonec žloutenku mělo. Podle statistik postihne novorozenecká žloutenka až polovinu novorozených miminek. A to je pořádné číslo!

Není žloutenka jako žloutenka

Když se řekne „žloutenka“, spousta lidí – a nejen maminek – si představí virovou hepatitidu, neboli žloutenku typu A nebo C. Hned na začátku dnešního článku bychom vás rádi uklidnili, že virová žloutenka a novorozenecká žloutenka nemají vůbec nic společného. Jste klidnější? Fajn, v tom případě můžeme pokračovat dál.

Co stojí za vznikem novorozenecké žloutenky?

Určitě vás zajímá, jaký je důvod pro vznik novorozenecké žloutenky u tak malých dětí, které se nemohou žádným způsobem bránit a je tak v podstatě nefér, že jsou ihned po narození nemocné.

Za vznik žloutenky u novorozenců může látka zvaná bilirubin vyskytující se v krvi. Jakmile je koncentrace bilirubinu v krvi zvýšená, za což může rozpad červených krvinek, jež se dále rozpadají a z kostní dřeně se uvolňují nové, dostane miminko žloutenku.

Miminka mají jiný typ krevního barviva, na který se daleko snadněji navazuje kyslík a stejně tak mají i více červených krvinek. Je to tak dáno proto, aby bylo zajištěné dostatečné zásobování plodu kyslíkem skrze placentu.

Mozek miminek pak velice citlivě reaguje na nedostatek kyslíku, v důsledku čehož se červené krvinky poměrně rychle rozpadají a játra nestíhají vzniklé množství bilirubinu zpracovávat. V takovém případě je množství bilirubinu v krvi miminka větší a to tím pádem zežloutne.

Doba trvání žloutenky je různá

Když bude mít vaše miminko žloutenku, jedna z věcí, která vás bude zajímat, bude délka jejího trvání. Je logické, že se na to budete ptát, protože žádná máma nechce vidět, jak je její dítko nemocné – i když nutno dodat, že žloutenka není pro dítě nikterak ohrožující.

Nelze bohužel přesně říci, jak dlouho novorozenecká žloutenka potrvá, zda to bude pět dní, týden nebo třeba týdny dva. Hodně totiž záleží na několika faktorech.

Žloutenka u miminek zpravidla trvá 5-10 dní. V případě, kdy se miminko špatně přisává a pije tak méně mateřského mléka, se může délka trvání žloutenky o několik dní protáhnout.

Určitě se nebojte, žloutenka pak sama odezní. Jen ve velmi málo případech se stává, že žloutenka přetrvává – tehdy se může jednat o různé infekce, které mohou být i vrozené.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články