Nadýmání u malých miminek: jak dítku pomoci při prdících?

Snad každý rodič ví, co je to bolení bříška u miminka. Jsou to ty chvíle, kdy držíte plačící miminko v náručí a nevíte, jak byste mu od bolestí pomohli. Dítko díky nadýmání a bolestem bříška propíná nožičky, všelijak se kroutí a především ustavičně pláče – a dětský pláč každému milujícímu rodiči trhá srdce na tisíc malých kousíčků.

Bolesti bříška potrápí drtivou většinu novorozenců. Často se tomuto problému říká tříměsíční kolika, kdy se bolesti opakují s železnou pravidelností po dobu tří měsíců. A kdo tohle zažil, ten nám jistě potvrdí, že jsou to ty nejdelší a nejnáročnější měsíce v celém životě.

Co je tříměsíční kolika?

Tříměsíční kolika představuje období nadýmání, nepříjemných bolestí bříška, proplakaných hodin a bezmoci rodičů. Nadměrné větry, které způsobují ony bolesti, jsou rodiči nazývány prdíky.

A když se tohle slovíčko vysloví, žádný z nich si nepředstaví nic pěkného. Ono totiž na prdících nic pěkného není. Kdo by si snad představoval rozesmáté dítě, nad kterým rodiče pláčou od smíchu, protože vesele prdí jako o život, ten by se hodně mýlil.

A kdo tohle období společně se svým milovaným dítětem nezažije, ten nikdy nepochopí, proč je vlastně tak náročné – a to nejen fyzicky, protože se nevyspíte a máte dítě neustále v náručí. Ale především psychicky, protože vám jeho pláč trhá srdce a bezmoc často i vás samotné donutí uronit slzu.

Dá se miminku od bolestí nějak ulevit?

Tohle je otázka, na kterou se ptá sám sebe každý rodič, kterému v náručí pláče dítě, kroutí se, naříká a viditelně trpí kvůli bolestem bříška. Naštěstí existuje hned několik možností, které mohou teoreticky od bolestí způsobených prdíky pomoci.

A teoreticky zmiňujeme proto, že ne každá rada musí nutně působit na všechny děti a někdy je potřeba zkoušet hned několik variant, nežli najdete tu správnou.

Rada první: masírování bříška

To nejjednodušší, co můžete udělat, je miminku namasírovat bříško, které je důvodem veškerého pláče a naříkání. K masáži použijte například dětský olejíček nebo větrovou mastičku, kterou seženete v lékárně.

Bříško byste měli masírovat jemnými pohyby ve směru hodinových ručiček. Pravidelné krouživé pohyby způsobí, že se plyny ve střevech budou rychleji pohybovat nebo dokonce úplně zmizí.

Rada druhá: rektální rourka

Zatímco dříve něco takového maminky vůbec po ruce neměly, dnes si můžete v lékárně pořídit rektální rourku. Jedná se o měkoučkou trubičku, která se lehce zastrčí do konečníku miminka a pomůže mu zbavit se plynů.

Budete-li tuhle metodu aplikovat, doporučujeme držet venkovní část trubičky například nad plínkou, protože společně s plyny může trubičkou odejít i stolice.

Rada třetí: teplé obklady

Na nepříjemné nadýmání pomáhá i nahřátí bříška. K tomuto účelu můžete použít nahřátou plenku, ideální jsou speciální polštářky naplněné peckami – nejčastěji třešňovými – které se na pár minutek nahřejí v mikrovlnné troubě – pozor, nesmí pálit – a pak se přiloží miminku na bříško. Stejně tak můžete použít i ohřívací láhev.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články