Nepříjemné a bolestivé opruzeniny potrápí snad každé miminko

Opruzeniny – jedno nevinně vypadající slovíčko, kterého se ale většina rodičů děsí. A rozhodně právem! Opruzeniny totiž ani zdaleka nejsou tak nevinné, jak se možná na první pohled tváří. Podle statistik jimi pravidelně trpí každé druhé dítě. Minimálně jednou za život potrápí snad úplně všechna miminka.

Co jsou opruzeniny? Odborně se nazývají intertrigo a jedná se o onemocnění kůže. Důvodem k jejich vzniku je přemnožení kvasinek zvaných Candida albicians, které se v těle běžně vyskytují. Opruzeniny vypadají jako začervenalé flíčky na kůži, v horších stádiích pak mohou být až nepříjemně krvavé a nevzhledně mokvavé.

Dětská pokožka je hodně náchylná

Důvodem, proč opruzeninami trpí tolik malých miminek – a nemyslete si, trpí jimi třeba i batolata – je skutečnost, že je jejich pokožka opravdu velice jemná a tím pádem i hodně náchylná k podráždění.

I přes maximální péči milující maminky, která se snaží udělat vše proto, aby její dítko opruzeniny nemělo, se může stát, že miminko přeci jen potrápí. Když se objeví opruzeniny, jsou děti často neklidné, protivné, více pláčou a mohou i hůře spát.

Co dělat, když se objeví opruzeniny?

Přebalovali jste svého drobečka a najednou jste si toho všimli: opruzeniny na zadečku, v oblasti intimních partií nebo okolo konečníku. Achjo, říkáte si. A co teď?! Máme pro vás pár tipů, jak nepříjemné a často i bolestivé opruzeniny co možná nejrychleji zlikvidovat.

Tip číslo jedna: základem je hodně větrat

Opruzenin se miminko nejrychleji zbaví v případě, pokud bude postižená pokožka hodně dýchat. Bude-li to možné, nechávejte dítko s holým zadečkem bez plínky.

Tu můžete položit pod něho pro případ, že by se počůralo – případně použijte jednorázové nepromokavé podložky. Časté větrání pokožky skvěle funguje nejen za zahojení již vzniklých opruzenin, ale je to i fajn prevence proti jejich vzniku.

Tip číslo dva: časté přebalování je samozřejmost

Když se vám dítko oprudí, musíte jej často přebalovat. A tím máme na mysli opravdu často, klidně hned tehdy, kdy se do plenky vyčůrá. V tomto případě určitě není na místě, abyste se oháněli cenami plínek – vždyť jde přece o vaše dítko!

Nenechávejte dítko ve snaze ušetřit příliš dlouho v počůrané plence a to ani tehdy, kdy žádné opruzeniny nemá. Jeho jemná pokožka se tak zbytečně zapařuje.

Tip číslo tři: bylinková pomoc

Na bolestivé opruzení zadečku mohou pomoci i bylinky, což by vám s přehledem odsouhlasily snad všechny babičky. Ty totiž v moc bylinek věřily a rozhodně k tomu měly dobrý důvod.

Skvělým pomocníkem je řapíkový odvar, kterým budete postiženou pokožku potírat. Sušenou bylinku seženete v lékárně, připravíte z ní odvar, necháte jej zchladit na požadovanou teplotu a poté jím potřete opruzeniny. Necháte uschnout a teprve poté miminko zabalíte do plínky.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články