Přemýšlíte, na jaký sport dát vaše dítě? Dejte pozor, aby vás to nevyšlo draho

Fotbal, tanec, karate či plavání… možností, na jaký sport vašeho prcka zapsat, je víc než dost. Podle čeho vybrat ten, který bude dítě bavit a nezruinuje vaši peněženku?
Víme, že je důležité vést děti k aktivnímu životnímu stylu. Sport nabízí obrovský prostor pro fyzické i osobnostní pokroky vašeho dítěte. Pokud se rozhodnete vychovávat doma budoucího sportovce, je třeba počítat s časem i penězi, který je třeba do těchto aktivit investovat.

Výběr prvního sportu přizpůsobte věku
Zábavu by měl dětem přinášet každý sport, do kterého se pustí. Před podáním přihlášky do sportovního klubu ale v první řadě zvažte, jestli je daná aktivita vhodná pro věk a zdravotní stav vašeho dítěte.

Například s jednoduchým tancem, plaváním, atletikou či fotbalem mohou začít už 6 – 10 leté děti. O něco starším sportovcům se otevírá více možností, od basketbalu přes fotbal, florbal, krasobruslení až po karate.

Pozor byste si měli dávat na kontaktní sporty, které v dětském věku nejsou ideální. Dobrým příkladem je hokej. Ten je u nás sice tradicí a pokladem, ale velmi zatěžuje pohybový aparát a přináší vysoké riziko zranění. Do stejné kategorie patří i horolezectví a některé bojové sporty.

Zdravotní omezení se v dětském věku nejčastěji týkají astmatu, skoliózy nebo předchozích zranění. Pokud vaše dítě trpí nějakým onemocněním, před začátkem jeho sportovní kariéry se poraďte s lékařem.

Dovolte dítěti, aby si sport vyzkoušelo
Rodičům je jasné, že skupinový trénink fotbalu je o něčem jiném, než honění míče v zahradě. Děti si to mohou představovat trochu jinak. Proto se vyplatí vyzkoušet každý sport nejprve na nečisto.

Mnohé kluby nabízejí dětem účast na prvním tréninku bezplatně. Využijte ji a ujistěte se o tom, že daný sport i spolupráce s trenérem vaše dítě baví.

Vylaďte rodinný rozpočet
Finanční náročnost jednotlivých sportů je velmi rozdílná. Výdaje na ty skupinové ale můžeme obecně rozdělit na 3 hlavní položky: členské v klubu, sportovní výbava a výdaje spojené se závodem. Ušetřit lze na každé z nich.

  1. Poplatky za členské

První položku rozpočtu tvoří členské ve sportovním klubu. V závislosti na sportu se bude pohybovat kolem 10 až 40 eur za měsíc, což při 10 tréninkových měsících vychází na 100 až 400 eur ročně. Konečnou cenu ovlivňuje věk dítěte, počet tréninků za týden a konkrétní klub, pro který se rozhodnete.

Jak ušetřit? Některé sportovní kluby cenu snižují, pokud rodič uhradí členské na celý rok předem. Jiné nabízejí slevy pro rodiny, které pro daný sport přihlásí více dětí.

Ne vždy se však vyplatí hledat nejlevnější klub v okolí. Vyšší členské obvykle znamená, že klub uhradí větší část nákladů na zbývající 2 položky v seznamu.

  1. Sportovní výbava

Výbava obvykle ukousne největší část rozpočtu. Při sportech jako atletika nebo fotbal se základní výbava obvykle vejde do 300 eur, ale například při lyžování snadno přesáhne 1 000 eur. Při koupi výstroje máte na výběr širokou cenovou škálu zboží, vyplatí se věnovat čas porovnání ceny a kvality.

Jak ušetřit? Většina sportovních klubů zajišťuje alespoň základní sportovní výbavu z vlastních zdrojů, zejména pro mladší děti, které s daným sportem teprve začínají. Pomoci si můžete koupí výstroje z druhé ruky – nebo naopak – ušetřit investicí do kvalitnějších kousků, které později budete moci prodat.

Nemalou sumu ušetříte díky slevám přímo u prodejců. Přitom ani nemusíte čekat na povánoční výprodeje. Pokud patříte mezi majitele karty Mastercard, slevy na sportovní vybavení máte u vybraných prodejců dostupné vždy.

A mature father with small daughter playing indoors at home, holding her upside down.

S kartou Mastercard můžete ušetřit až 30% na sportovním oblečení a výbavě pro děti i dospělé. Pokud patříte mezi aktivní rodiče, bezpochyby vás potěší také akce na mobilní aplikace pro fitness a životní styl, které Mastercard nabízí.

  1. Účast na závodech

Cestovní, startovné, lékařská prohlídka, ubytování či strava… Šance dětí předvést své zdatnosti a získat vytouženou medaili přichází s cenovkou 200 až 1 000 eur ročně, v závislosti na sportu, počtu soustředí či zahraniční destinace.

Jak ušetřit? Část těchto nákladů obvykle hradí klub. Otázkou zůstává jen to, jak velkou. Zde se skutečně vyplatí informovat o předpokládaných nákladech ještě před odevzdáním přihlášky.

Pokud se vaše dítě nevydá na dráhu profesionálního sportovce, ale sport ho baví, může se zapojit do různých amatérských soutěží. Díky Mastercard ušetříte na startovním i vstupenkách na sportovní akce, které si ve volném čase užijete s celou rodinou

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram