Vše co potřebujete vědět o kojení

Je opravdu s podivem, že potřebujeme návod na tu úplně nejpřirozenější věc – kojení, jednu z nejlepších věcí, které můžeme pro naše dítě udělat. V době, kdy máme bezedný přístup k informacím, to, naštěstí, není tak velký problém. Jak se ale v tom množství informací zorientovat?

Pravdou je, že existuje minimum českých stránek, kde se dočteme opravdu efektivní rady vedoucí k dlouhodobému kojení. Většinou jde o soukromé blogy nebo doporučení dětských lékařů. Pokud se ale pediatr není ochoten vzdělávat dál a čerpá ze zastaralých informací, k úspěšnému kojení jeho rady, bohužel, nevedou. Mnoho těchto rad obsahuje informace, které naopak vedou kojení do záhuby. Jsou to především separační metody – používání dudlíků, lahviček, zavinovaček,… Všeho, co nahrazuje matčinu náruč. Je přece logické, že kojení bez kojení není. Je to jednoduchý marketing – není poptávka, není nabídka.

Filozofie tkví v uposlechnutí mateřských instinktů. Nejdůležitější je kontakt maminky a miminka. Naslouchání vlastnímu dítěti. Kojení není jen o uspokojování fyzických potřeb – hladu, ale hlavně těch psychických. A to nejen miminka.

Jaké jsou tedy ty nejdůležitější body pro úspěšné kojení?

 

Kojte dle potřeby miminka

Zapomeňte na hodinky, žádné dodržování intervalů. Časové rozestupy jsou určeny pro krmení umělým mlékem. Nelze poznat, zda se miminko před hodinou napilo třeba jen na žízeň. Možná ho něco trápí, potřebuje maminku, kde jinde jí bude blíž než u jejího prsu. Kojení pomáhá i při bolestech bříška, sání rozpohybuje střeva.

Neomezujte čas strávený u prsu

Kojte, dokud se miminko samo nepustí. Představte si, kdyby vám někdo sebral talíř v polovině oběda.

Nepoužívejte dudlík

Pamatujte, že prso není náhražka za dudlík, ale naopak.

Nepoužívejte savičky, ani tvrdá pítka

Žádná lahvička není podobná prsu a takové tvrzení je v rozporu z kodexem WHO. Pokud je potřeba dítě dokrmovat, existují alternativní způsoby. Např. dokrmování cévkou po prsu, které zajistí i stimulaci prsu, aby se dál tvořilo mateřské mléko. To žádná odsávačka neumí.

Mazlete se s miminkem

Při kojení nedělejte nic jiného, věnujte se miminku a myslete jen na něj a na to, jak ho milujete. Zvýší se vám hladina prolaktinu.

Kojte v noci

Je prokázáno, že kojení v noci je pro dlouhodobé kojení rozhodující. Tvoří se větší hladina prolaktinu, ta zajistí dostatek mléka i přes den. Nebojte se vzít si miminko k sobě do postele.

Nezanedbávejte se

Psychická pohoda a dostatečné množství tekutin a jídla je základním stavebním kamenem pro úspěšné kojení. Vaše tělo se teď zaměřilo na tvorbu mléka, slabé mléko neexistuje, i ženy v koncentračních táborech na  mléko pro záchranu jejich dětí spoléhaly. Veškeré vitamíny a minerály budou chybět pouze vám, na to je potřeba myslet.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články