Co znamená biochemické těhotenství a proč vzniká? Má dopad na menstruační cyklus či schopnost znovu otěhotnět? Jaké jsou příznaky a co zvyšuje pravděpodobnost biochemického těhotenství? Odpovídá odbornice – lékařka s praxí v porodnictví Mgr. MUDr. Alexandra Mamová.
Dvě čárky na těhotenském testu nebo duch
Často se stává, že si žena najde na těhotenském testu dvě čárky nebo ducha (slabě viditelnou druhou čárku), které znamenají, že je těhotná. Ale při opakování testu druhá čárka zaniká, při návštěvě gynekologa či gynekologičky není vidět gestační vak ani slyšet ozvy srdíčka, nebo přijde menstruace, možná přesně v termínu, možná trochu opožděně, je silnější a doprovázet ji mohou křeče. Proč je tomu tak a co se vlastně událo?
Biochemická těhotenství jsou běžný jev. Než vědci a vědkyně vyvinuli supercitlivé těhotenské testy, mnohé ženy ani nevěděly, že prodělaly potrat v raném stádiu těhotenství, tedy včasný, velmi časný potrat. Zažili tzv. biochemické těhotenství. Ne klinické. Mnohé si toho dosud ani nevšimnou, jen zaznamenají silnější menstruaci, kterou mohou připsat například stresu.
Jak si správně provést těhotenský test?
Co je biochemické těhotenství?
„Biochemickým těhotenstvím nazýváme takové těhotenství, které zanikne dříve, než ho stihneme vidět na ultrazvuku, tedy asi do 5-6 týdne těhotenství. Prakticky se to projeví tak, že žena objeví pozitivní těhotenský test, ale na ultrazvuku těhotenství ještě není vidět. Potom začne krvácet jako během normální menstruace nebo silněji a plod se potratí,“ vysvětlila hned na úvod MUDr. Alexandra Mamová.
Jedná se tedy o těhotenství do cca 5. týdne těhotenství. Vajíčko se podařilo oplodnit spermií, začal proces dělení, doputovalo do dělohy, kde se pokusilo zahnízdit (děje se tak kolem 3 týdnů po prvním dni vaší poslední menstruace). Někde na této cestě však nastane chyba. Implantace neproběhne kompletně, buňky se dále nevyvíjejí do embrya a placenty a dochází k včasnému potratu.
Jaký je rozdíl mezi klinickým a biochemickým těhotenstvím?
Při uhnízdění se však již začalo s produkcí hormonu známého jako těhotenský – hCG, tedy lidského choriogonadropinu, který je zachytitelný při krevním testu v ambulanci vašeho gynekologa či gynekologičky, nebo při klasickém testování z moči těhotenskými testy. Právě fakt, že tento faktor (chemický indikátor) zachytí testy, způsobil, že se mu říká chemické nebo biochemické těhotenství.
Ultrazvukem však nic nevidno – ten to dokáže až po 6. týdnu těhotenství, nejisto kolem 8-12. týdne těhotenství – v momentě, kdy lékař či lékařka spatří gestační vak, zachytí přítomnost žlutého tělíska nebo potvrdí srdeční ozvy plodu, se těhotenství z biochemického stává klinickým. Takže můžete říci, že každé těhotenství v časném začátku (nepotvrzeno ultrazvukem, tedy do 5.tt) je biochemické.
Dalším rozdílem mezi klinickým a biochemickým těhotenstvím je i ten, že při klinickém hodnoty hCG skokově rostou – zdvojnásobují se každých 48 hodin (až ztrojnásobují), při biochemickém je hladina hCG nízká a má klesající charakter. Proto pokud test zopakujete, duch nebo druhá čárka zmizí.
Jak běžné je biochemické těhotenství?
Víc, než byste si mysleli. Mnohá biochemická těhotenství končící včasným potratem se ani nezaznamenají do statistik potratů, protože je mnoho žen ani nezaznamená. Proto se i předpoklady, kolik žen vlastně mělo biochemické těhotenství a kolik procent všech potratů tvoří včasný potrat, se liší.
Například se předpokládá (výzkumy zjistily), že 1 ze 4 těhotenství se potrat předtím, než to žena vůbec zjistí. Podle healthline.com mohou biochemická těhotenství tvořit 50-75 % všech potratů. 18-22% těhotenství přes IVF (In Vitro Fertilization) je biochemických a tedy končí časným potratem.
Podle MUDr. Alexandry Mamové komentuje: „Jelikož jen asi 30% těhotenství končí narozením miminka, ostatní většinou velmi časným potratem. A to tak, že se buď neuhnízdí, nebo se potratí dříve než žena zjistí, že je těhotná. Potom asi 10% jsou potraty do 12. týdne, které už ale do biochemického těhotenství nepočítáme.“