Důležitá změna pro čerstvé rodiče: Hlášení o narození dítěte již můžete podat i elektronicky

Jak bude tato změna fungovat a co by měli rodiče vědět?
Hlášení o narození dítěte může být podáno také elektronicky
Hlášení o narození dítěte lze od pátku podat elektronicky. Rovněž se elektronizuje i zápis údajů pro příspěvek při narození dítěte. Informovala o tom mluvčí Národního centra zdravotnických informací (NCZI) Alžběta Sivá s tím, že první měsíc má služba fungovat duálně, tedy i v papírové podobě.

„Od 1. dubna se hlášení narození dítěte a ověřování podmínek pro vyplacení příspěvku při narození dítěte podává elektronicky. Zdravotnická zařízení se budou do systému připojovat postupně v průběhu měsíce, kdy funguje služba duálně, a tedy jak v papírové, tak v elektronické formě,“ uvedla mluvčí. Cílem rozšíření elektronických služeb je méně papírování, jakož i šetření času na úřadech rodičům.

Nová eslužba bude podle jejích slov fungovat tak, že zdravotnický pracovník narození dítěte elektronicky zapíše do informačního systému NCZI, které informaci zašle do centrálního informačního systému matrik. „Čím ušetří rodičům čas strávený na úřadech,“ konstatovala.

Změna i pro příspěvků při narození dítěte
Kromě toho se změna týká i zápisu údajů pro příspěvek při narození dítěte. \“Ošetřující lékař při propuštění matky po porodu zapíše v lékařské propouštěcí zprávě prostřednictvím funkcionality evyšetrenie v ezdraví NCZI i údaje pro příspěvek,\“ ozřejmila Sivá.

Father and baby son sleeping

Stejné údaje bude mít podle ní možnost zapsat prostřednictvím ezdraví i lékař gynekologicko-porodnické ambulance a pediatr. \“Lékařem zapsané údaje v systému ezdraví si příslušný úřad práce ověří a potvrdí splnění podmínek nároku pro příspěvek při narození,\“ doplnila.

Připravili jsme pro vás průvodce úředními úkony, vyřizovačkami, příspěvky a doklady, který vám pomůže zodpovědět otázky jak na jaké úřady je třeba zajít ao co všechno se po porodu postarat:

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram