Dětské lehátko: ano či ne? Recenze i souhrn toho nejdůležitějšího, co potřebujete vědět

Dětská lehátka patří k těm kontroverznějším součástem výbavičky pro miminka. Na jedné straně existuje kritika pro jeho nadbytečnost, potenciální možnost uškodit, na druhé je množství pozitivních ohlasů a chvály rodičů pro jeho pomoc při psychomotorickém vývoji. Aby bylo lehátko vašemu miminku prospěšné, doporučujeme si při výběru všímat několika klíčových kritérií. Přinášíme vám jejich seznam i několik upozornění, recenzí a typů lehátek, považovaných za TOP za poslední roky.
Na českém i zahraničním trhu najdete velké množství dětských lehátek: jednodušších, základních a poměrně levnějších, ale i multifunkčních, interaktivních a designově složitějších, které s vaším děťátkem doslova vyrůstají. Rodiče si lehátka pochvalují jako užitečnou a bezpečnou výbavu. Vyzdvihují ho jako pomocníka k usnadnění péče o dítě, zejména pokud máte doma starší děti nebo příliš mnoho povinností.

Co je dětské lehátko?
Děťátku poskytuje lehátko místo k odpočinku, ale i vizuální kontakt s okolím, což podporuje rozvoj vnímání a možnost učit se z okolí. Zklidňuje ho, uspává, baví, ale je pomůckou i při krmení a pokud s děťátkem vyrůstá, mění se z lehátka na houpačku či křesílko, aby z něj například mohlo dívat pohádky či číst si knihy.

Mnozí výrobci lehátek si vzali k srdci kritiku pediatrů a pediatriček a přišli na trh s lehátky s ergonomickým tvarem, díky kterému nedochází k nadměrnému zatěžování hřbetu a krku děťátka, ale mu poskytují kvalitní oporu. Jejich bezpečnost zaručují také certifikáty a evropské normy, které musí splňovat (viz níže).

Umí si tam zahrát, pohoupá se, pospinká…
Co říkají na lehátka přímo naše maminky? „Dokud byla dcerka maličká, vysunula jsem jí nožičku a pěkně ležela, když byla větší, tak jsem jí na hrazdičku zavěsila hračky. Nejprve je pozorovala, pak dotahovala a teď má osm měsíců. Přední nožička se dá odložit, je to takové houpací křesílko…“

„My máme a je to taková spíše houpačka. Ze začátku jsem jí to dávala úplně naležato a byla tam v zavinovačce a tak pospala, přesně, jak píšeš, měla koliky. Teď má už 4 a půl měsíce a má to na takový polosed, zavěsíme její hračky a umí se tak 20 minut zahrát, i se pohoupe, zaspinká…“

Lehátko by mělo splňovat několik kritérií i vaše nároky
Je několik kritérií, na která se při výběru toho správného lehátka pro vaše děťátko zaměřit. Patří k nim konstrukční vlastnosti a nosnost, stabilita a bezpečnost, polohovací možnosti, extra funkce, automatické houpání či hrazdička na hračky. Vše závisí na vašich nárokech i faktu, jak dlouho chcete lehátko používat. Lehátka můžeme rozdělit do několika kategorií, které si projdeme ve zkratce:

Klasická lehátka

Tato lehátka jsou obvykle vyrobena z pružné kovové konstrukce, potažené pevnou, ale pratelnou látkou. Mnohé mají zádovou zadní opěrku vyztuženou, aby se zabránilo přílišnému kulatění zad. Nedílnou součástí je tříbodový bezpečnostní pás a popruhy umožňující přenášení. Většina z nich umožňuje miminku rozhoupat se přirozeným pohybem – houpání můžete zastavit aretační brzdou, což je praktické, pokud dítě v lehátku chcete krmit. Na levnějších modelech brzdu nenajdete.

Vybavenější lehátka poskytují opěrku na hlavičku, sluneční stříšku či síťku proti hmyzu, jsou-li určena i do exteriérů. Některé jsou polohovatelné, což oceníte, pokud se vaše děťátko začne drolit: stačí změnit polohu a má zajímavý výhled do prostoru. Váha se pohybuje od 3-5kg, což je praktické, chcete-li lehátko přenášet. Nosnost se pohybuje kolem 10-11kg, tedy jsou určena pro miminka od narození do jednoho či dvou let. Na většině modelů je také hrazdička s hračkami. Cena se pohybuje v závislosti na výrobci, složitosti a funkcí, počítejte od 30 do 200 eur.

Lehátka s možností houpání

Mnohé modely lehátek mají možnost houpat děťátko ručně. U klasických se houpe přirozeným pohybem, ale lehátka mohou mít i vlastní baterii a funkci automatického houpání. Radíme podívat se na houpací režimy – je lepší, pokud intenzitu houpání můžete sami nastavit. Některá lehátka mají část k ležení/houpání zabudovanou přímo v konstrukci, která pevně stojí na zemi, nebo je upevněna v závěsném systému. Nosnost lehátek s automatickým houpáním se pohybuje do 11 kg.

Vibrační lehátka

Jedná se o lehátka, která musí mít vlastní baterii, případně možnost napojení do sítě. Můžete na nich zapnout režim vibrování, který si někteří rodiče vychvalují pro zklidňující až uspávající účinky, stejně tak pro zmírňování kolík a nafouknutého bříška. Určitě si všímejte možnosti nastavení intenzity vibrování, protože každému miminku vyhovuje něco jiného a příliš silného nebo naopak slabého vibrování se může ukázat jako nevyhovující.


Redakce radí: Každý rodič dbá o blaho svého dítěte, inspirujte se trendy v péči o děti