Přijímací zkoušky na střední školy, děti čeká druhé kolo: Jak je tyto dny podpořit a pomoci jim s přípravou?

Jedna z prvních velkých překážek v životě vašich dětí se už pomalu blíží. Během jara na ně čekají přijímací zkoušky na střední (již od tohoto pondělí) a vysoké školy. Přípravu na ně není třeba podcenit a měli byste s ní začít co nejdříve.
Pomozte jim při plánování
Základem úspěchu je iv tomto případě dobré plánování. Včas si musí vymyslet přesný postup, jak se budou učit. Díky tomu jim nehrozí, že budou mít nárazově mnoho učiva a krátce před zkouškami se to ani nestihnou všechno naučit. Zejména žákům základní školy bude vyhovovat, pokud jim s tím pomůžete. Rozložte si učivo rovnoměrně a myslete také na to, aby měli mezi to i dostatek volna. Nemohou veškerý čas strávit nad studováním, protože by jim to neprospívalo as přibývajícími vědomostmi by se učili stále obtížněji. Rozumné plánování jim pomůže vyhnout se těmto problémům.

Za dva roky se z nich může stát úplně jiný člověk, mohou se toho extrémně hodně naučit, změnit se. Pro menší děti je to dokonce i čtvrtina jejich života, což zanechává v dětech opravdu velké stopy.
ŠKOLKÁŘI A ŠKOLÁCI
Pohled do dětské duše po dvou letech pandemie: Stále jim nejvíce ublíží, selže-li komunikace, děti se svými pocity nesmí zůstat samy (rozhovor)
Psycholog a jeho pohled z praxe: „Co bychom se měli znovu naučit a na co bychom měli myslet ještě víc než doposud je komunikace a budování vztahů. Ukázat jim zájem, ukázat jim, že tu někdo pro ně bude, že na to, co se v nich děje nejsou samy,“ vysvětluje s čím děti bojují, z čeho mají strach a čím si musí procházet.
Sežeňte jim doporučenou literaturu
Po obdržení přesných informací o konání přijímacích zkoušek školy také vydávají seznam doporučené literatury, ze které by se měli studenti připravovat. Snažte se ušetřit vaše děti těchto starostí a pomozte jim v tom. Vybavte si průkaz v knihovně a snažte se jich najít co nejvíc. Žáci se pak mohou soustředit na učení a nebudou ve stresu, jestli se jim daří s hledáním literatury.

Vytvořte jim domácí pohodu
Při přijímacích zkouškách je velmi důležité, aby byly děti v dobré psychické pohodě. Proto se snažte udělat všechno, aby měli doma dobré prostředí pro učení. Velmi negativně na ně ovlivňují zejména spory rodičů. Nehádejte se a nevytvářejte zbytečné napětí. Přirozeně jste i vy dva nervózní z toho, jak to celé dopadne. Nemůžete to však nechat na sobě znát, aby se to nepřeneslo i na vaše ratolesti. Klid a pohoda jsou to nejdůležitější, co teď vaše děti potřebují.

Připravujte jim zdravé snacky
V tomto období je důležité podpořit je při učení i zdravou stravou. Nastudujte si všechny potraviny, které jim pomáhají pro lepší paměť. Ty jim připravujte zejména na svačiny, protože tak budete mít kontrolu nad tím, jestli je skutečně snědí. Velmi dobrá je směs sušeného ovoce s oříšky, které zároveň také zlepšují pozornost. Nezapomínejte ani na potraviny s vyšším podílem omega mastných kyselin. Udělejte jim například avokádo nebo pomazánku z mořských ryb. Velmi dobrý je zelený čaj, který je ještě účinnější než káva a nezapomínejte ani na pravidelné hydratování.

Vařte lehčí stravu
Když se najete těžkých jídel, tak se vám hůře soustředí. Pak jste unavená, chce se vám spát a jen byste odpočinuli. Myslete na to, že takovýmto způsobem to působí i na děti. Sice potřebují výživnou stravu, ale zároveň by měla být lehce stravitelná. Dejte jim grilované maso, výborná je hovězí, která jim dodá potřebnou energii a také nezapomeňte na polévky.

Vitamíny z ovoce a zeleniny
Nejen z hlediska lepšího soustředění se, ale také kvůli dobré imunitě a nižšímu riziku onemocnění byste jim měli zvýšit příjem vitamínů. Raději to vsaďte na přírodní formu a pravidelně jim připravujte jídla ze zeleniny. Alespoň někdy by měli jíst i čerstvý listový salát. Výborným tahem jsou opět smoothie, které vypijí nejdříve jako džus.

little girl cudding her dog whilst reading from her story book .

Každý víkend si udělejte alespoň malý výlet
Jeden den v týdnu musí mít naprosto volný. Ten jim až natolik nezaváží při učení, ale velmi důležitý je pro jejich psychiku. Snažte se tehdy nezůstávat doma. Naplánujte si nějaký výlet, ideální jsou procházky v přírodě, během kterých se naprosto odreagují. Máte-li doma pejska, tak ho musí vaše dítě jednou denně venčit, aby se dostalo na čerstvý vzduch. Jděte do kina, navštivte známé, vybavte společné nákupy. Dělejte cokoli mimo učení, aby trochu zregenerovali své síly.

Povzbuzujte je
I ti největší frajeři potřebují občas slyšet slova podpory. Po celou dobu jim připomínejte, že jim důvěřujete a víte, že do toho dají maximum svých sil. Nemusíte hned mluvit o úspěchu, aby se potom necítili pod velkým tlakem. Raději jim ukažte, že jim důvěřujete, že tuto životní zkoušku

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram