Internetový prodej léků na předpis raději nezkoušejte využít, je nelegální: Jak poznat ověřenou lékárnu, radí odborníci

Věděli jste, že řešit léky přes internet se ne vždy vyplácí? Internetový prodej léků, které jsou na předpis je nelegální, pozor i na neregistrované lékárny.
Prodej léků na předpis přes internet je nelegální
Internetový prodej léků na předpis je nelegální. Mohou se vydávat pouze v kamenných lékárnách. Připomíná to Státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) na sociální síti.

„Pokud tedy internetová stránka nabízí léky na předpis, určitě na stránce nenakupujte. Riskujete, že si koupíte padělané léky a ohrozíte své zdraví či dokonce život,“ přiblížil ŠÚKL. Přes internet je podle ŠÚKL možné koupit pouze léky s platnou registrací, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis.

Ústav zároveň varoval před nelegálními lékárnami. Ty podle něj nejčastěji nabízejí léky na erektilní dysfunkci, pilulky na hubnutí, antidepresiva či potratové soupravy.

Upozornil, že schválená internetová lékárna se označuje zeleným logem. „Po kliknutí na logo budete přesměrováni na stránku ŠÚKL, kde se nachází seznam všech schválených internetových lékáren,“ dodal ústav.

Close up of unrecognizable doctor vaccinating child in medical clinic, copy space

Online dnes seženete už opravdu vše, kromě vlastní diagnózy si můžete koupit antibiotika, léky na krevní tlak, páteř, léky od bolesti, antidepresiva, cytostatika, velmi často jsou vyhledávány i tzv. potratové pilulky, kojící ženy shánějí léčivou látku s domperidonem a lidé s onkologickým onemocněním například drahé léky na rakovinu dostupné jen v zahraničí. Nakupovat můžete v e-shopech, našich i zahraničních, ale také na inzertních webech, kde dané léky nabízejí fyzické osoby pod různými nickami a emailovými adresami. Ne každý takový prodej a koupě je však i zákonná, nemluvě o tom, jak moc je riziková