Kolik času tráví vaše děti u televize nebo počítače? Vědci nejnovější zjistili, jaký vliv to má na jejich chování

Vedle počítače je televize další zábavou dětí, kterou si krátí volný čas. Namísto jeho rozumného využití jen stále sledují nějaké pohádky či programy, což však na ně nemá dobrý vliv. Podle nejnovějšího průzkumu to dokonce zhorší jejich chování.
Zvyšuje riziko deprese i agrese
Kanadská univerzita v Calgary dělala pod vedením doktora Sheri Madigana průzkum o tom, jak ovlivňuje čas strávený u počítače nebo televizní obrazovky na jejich chování. Do tohoto výzkumu zpracovali 87 studií, ve kterých pozorovali vývoj 160 000 dětí. Z jejich výsledků vyplývá, že takové trávení volného času není pro vaše nejmenší úplně nejvhodnější.

Může to totiž poznamenat jejich vývoj a změnit jejich povahové rysy. Vědcům se podařilo zjistit, že se u nich může projevit několik komplikací. V první řadě je to porucha soustředění, protože budou kvůli tomu neustále roztržité. Podstatně vážnější je problém s jejich chováním.

Podle těchto odborníků bylo na určité skupině patrné, že se najednou chovali agresivněji. Kromě toho měli větší sklon k prohloubení psychických problémů. Objevovala se u nich deprese i častější úzkost. Na mnoho věcí reagovali podrážděně a zhoršila se komunikace s nimi

Riziko není příliš vysoké, ale existuje
Odborníci upozorňují na to, že riziko takového zhoršení chování není velké. Podle jejich výsledků se projevilo u zhruba jednoho procenta dětí. Přesto s ním musíte počítat, aby to nepřerostlo do chronického problému, který už později nebude možné vyřešit.

Experti z magazínu JAMA Psychiatry však upozornili na to, že se tento výsledek nachází v odchylce, se kterou je nutno počítat u všech podobných průzkumů. Tento počet tedy není podle nich tak alarmující, navíc pokud se rodiče chovají rozumně a dokáží korigovat čas strávený u televize a počítače a pomohou tak zredukovat negativní dopad.

Velmi důležitý je obsah, který dívají
Jednou ze základních rad při těchto problémech je, abyste kontrolovali obsah, který dívají.

Je totiž rozdíl, pokud děti stráví hodiny při agresivních filmech či pohádkách bez ponaučení, nebo když jim pustíte rozumný obsah či nabídnete naučnou hru. V televizi jsou například výborné dokumentární programy. V nich se dozví mnoho zajímavostí z historie, přírody nebo z jiných oblastí.

Také jim můžete pustit životopisné filmy úspěšných lidí, případně dětské pořady, ve kterých se učí cizí jazyk. K tomu jsou ideální zejména streamovací služby, ve kterých si vy sami vybíráte obsah, který pustíte svým ratolestem. Na počítači jim najděte logické hry, při kterých si musí potrápit paměť nebo logické myšlení. Může je to opět naučit cizí řeč, zacházení s penězi, základy managementu nebo plánování. Vybírejte tvůrčí programy, na kterých se naučí opět něco nového.

little girl cudding her dog whilst reading from her story book .

Jak dlouho by měly sledovat televizi?
Podle průzkumů anglického úřadu NHS sledují děti ve věku 5 až 16 let průměrně denně televizi přibližně 6 hodin. Tato doba už není zdravá a hraničí se závislostí. Podle odborníků nelze určit přesný čas, kolik by měli trávit u počítače nebo televize. Vše závisí na individuálních parametrech a tedy na samotném obsahu, ale i na vyspělosti daného jednotlivce.

Například pokud dítě tři hodiny denně věnuje základům programování či grafiky nebo dvě hodiny dívá naučný dokument, nepřekáží ani takové větší číslo. Pokud hodinu sleduje třeba seriál s agresivním obsahem nebo hrají střílecí hry, tak to pro ně způsobí větší škody a velmi rychle se to podepíše i pod jejich zhoršenou psychiku.

V jakém věku až dovolit dětem sociální sítě podle vědců? A jak jim škodí, pokud to uděláte dříve
Jsou tam i ty vaše? Kdy je ten správný čas dovolit dětem sociální sítě? Podívejte se, co říkají nejnovější studie o tom, proč dětem škodí se