Z čeho pije a papá? Na dětském nádobí záleží! Jak vybrat ten správný, a který materiál je ideální

Nádobí pro děti by mělo jednoznačně splňovat přísnější kritéria v porovnání s nádobím, určeném pro dospělé. Jak vybrat ten správný a které materiály patří mezi bezpečné?
Možná si kladete otázku, v čem spočívá zásadní rozdíl mezi dětským a běžným nádobím. Odpověď je jednoduchá. Nádobí pro dospělé se v rukou dětí mění na takříkajíc časovanou bombu. Jakmile naservírujete vašemu dítěti jídlo na klasický talíř, v tom lepším případě budete po zbytek dne uklízet střepy z podlahy. V tom horším se dítě může nehezky zranit. Speciální dětské nádobí by proto mělo být v každé domácnosti s malým dítětem samozřejmostí.

Kdy je již děťátko připraveno na příkrmy a které potraviny jsou vhodné? Řadí dětská lékařka.
Na co dbát při jeho výběru?
Nezávadnost

…ta hraje jednu z klíčových úloh. Při výběru dětského nádobí je nezbytné zohlednit složení materiálu. Některé látky totiž způsobují dětem alergie, astma, bolesti hlavy, vyrážky, dýchací potíže, ale nezřídka i nervové problémy.

Odolnost

…malé děti bývají trošku nešikovné, jejich motorické schopnosti se jen vyvíjejí a rádi shazují talířky, hrníčky i příbory na zem. Určitě se vám vyplatí nakoupit nádobí, které bude vysoce odolné, zvládne silné nárazy a je, nadneseně řečeno, nezničitelné.

Upoutání na první pohled

…určitě nám dáte za pravdu, že nádobí se musí dětem (za)líbit. Poohlédněte se po kouscích s oblíbenými dětskými postavičkami i zvířátky, nuž a pochopitelně – čím veselejší barva, tím lépe. Účinnější motivace ke zdravému stravování snad ani neexistuje.

Tepelná odolnost

…dětské nádobí by mělo zvládnout ohřívání v mikrovlnné troubě, ale také chlazení na nízkou teplotu v chladničce, dokonce i v mrazničce. Jako rodič malého dítěte takové praktické kousky jistě oceníte.


ANO pro tyto druhy!
Výrobce není ze zákona povinen uvádět složení kuchyňského produktu. Při hledání správného nádobí může být doslova nemožné dopátrat se k jeho přesným položkám. Dobrou indicií je alespoň minimální orientace v materiálech.

Plast s certifikátem

Jakmile má plastové nádobí certifikát zdravotní nezávadnosti, umíte dítěti bez obav pořídit plastové talířky, misky i hrníček. Takový materiál je lehounký, odolný a při správné manipulaci vydrží opravdu dlouho. Kromě certifikátu si zkontrolujte také kvalitu plastu. Příliš měkký, ale i tenký plast, se lehce zlomí a dítě ošklivě zraní.

Výborný bambus

Cheerful baby girl sitting on high chair while eating meal. Female toddler is being fed by mother. They are at home.

Chcete-li pořídit dětem nádobí z bambusu, vybírejte si ekologické a šetrné výrobky z organického bambusu bez obsahu olova, PVC a ftalátů. Dětská jídelní souprava z bambusu bývá zdravotně nezávadná a pevná. Vyhněte se levnému, bambusovému nádobí bez certifikace. Raději si připlaťte za kvalitu a nezávadnost. Pokud si nejste jisti, kde takové nádobí koupit, prohlédněte si diskuse maminek na internetu. Ty jsou obzvláště inspirativní, vždyť není nad osobní zkušenost.

Dřevěné nádobí

Vhodným materiálem pro dětské nádobí je nepochybně i klasické dřevo. Dřevěný talíř pro děti, misky či příbory z tohoto materiálu jsou mezi dětmi, ale také jejich rodiči, mimořádně oblíbené.

Sklo a porcelán pro větší děti

Bezpečným materiálem je také sklo bez barevných aplikací, ale i porcelán. Kvůli křehkosti a vyšší váze je však vhodnější alternativou pro starší děti, kterým nedělá problém držet nádobí pevně v rukou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram