Vláda ohlásila vyšší přídavek na dítě, daňový bonus a nový příspěvek – služby dětem: Odkdy a jak se mají příspěvky zvýšit?

Pomoc státu pro rodiny s dětmi se od července a od roku 2023 zvýší. Ve čtvrtek to přiblížil is přesnými čísly ministr financí SR Igor Matovič.
Pomoc státu pro rodiny s dětmi se od července letošního roku a poté od roku 2023 zvýší
Oznámil to ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr financí SR Igor Matovič (OLANO) při představení vládních opatření proti zdražování. I podle slov ministra práce, sociálních věcí a rodiny SR Milana Krajniaka (Jsme rodina) vláda považuje za nejdůležitější pomoc rodinám s dětmi, a proto:

„Vyplatíme jednorázový příspěvek ve výši 100 eur každé rodině, která má nárok na přídavek na dítě. Celkem půjde o 661.000 rodičů a 1,1 milionu dětí. Celková částka na tento zvýšený jednorázový rodinný přídavek na dítě bude ve výši 83 milionů eur,“ doplnil Krajňák.

Matovič zase hlásí, že pomoc státu pro rodiny s dětmi se od července letošního roku a poté od roku 2023 zvýší, řekl to při představení vládních opatření proti zdražování. Opatření na podporu rodin s dětmi mají podle jeho slov systémový charakter.

Komplet přehled. Jedním ze základních příspěvků pro naše ratolesti od státu jsou přídavky na děti. Nárok na ně vzniká hned od narození, ale rodiče musí nejprve splnit několik povinností. O všech důležitých informacích o nich se dozvíte v dnešním článku.
Jak se mají zvýšit příspěvky?
Podle Matoviče vláda pomůže rodinám s dětmi částkou až 200 eur měsíčně na dítě.

  • současný měsíční přídavek na dítě ve výši 25,88 eura se podle něj od 1. července 2022 zvýší na 30 eur a od 1. ledna 2023 na 40 eur.
  • současný daňový bonus na dítě do šesti let věku na úrovni 47,14 eura od července letošního roku stoupne na částku 70 eur a od příštího roku na 100 eur – a co děti v jiném věku?

„Daňový bonus na dítě do 15 let, který je v současnosti 43,60 eura se od července 2022 zvýší na 70 eur a od roku 2023 na 100 eur,“ avizoval.

Daňový bonus na dítě ve věku nad 15 let na úrovni 23,57 eura dosáhne od 1. července výše 40 eur a od příštího roku 50 eur.

Rodiče mají nárok na několik typů příspěvků na děti od státu. Tím základním je přídavek na dítě a kromě něho ještě mohou získat i daňový bonus. Ten všem zaměstnaným nebo podnikajícím rodičům. Veškeré podrobnosti o něm se dozvíte v našem článku.

  • nový příspěvek služby dětem, tedy tzv. volnočasové aktivity
    „Poslední položka pomoci jsou služby dětem, tedy tzv. volnočasové aktivity. Dnes takový příspěvek do rodiny není. Od Nového roku bude ve výši 60 eur. Dohromady rodiče, z nichž alespoň jeden bude pracovat, bude moci na své dítě získat 200 eur měsíčně Rodič, který nepracuje, dostane 40 eur v hotovosti a dítě dostane na rozvoj svého talentu 60 eur.
Baby boy playing at home with electricity

Například matka – osamělý rodič s minimální mzdou, která má dvě děti, chodící na základní školu, ročně získá 3132 eur navíc,“ dodal ministr financí.

Doplnil, že novými výdaji se „žádným způsobem nezvyšují veřejné výdaje“, neboť vláda najde na ně nové krytí. „Přibližně to vychází při přídavcích na děti 200 milionů eur, při daňovém bonusu přibližně 500 milionů eur a při tzv. službách dětem také přibližně 500 milionů eur,“ vyčíslil Matovič.

Zvýšení rodinných přídavků, daňového bonusu ani volnočasové poukazy nezvýší deficit rozpočtu veřejných financí. I když státu v příštím roce na tyto dávky narostou výdaje o přibližně jednu miliardu eur, bude je kompenzovat úsporami a novými trvalými příjmy. Hrubý dluh Slovenska se loni vyšplhal na rekordních 61 miliard eur nebo 63% hrubého domácího produktu (HDP).

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram